Platební karty rostou na oblibě. Terminály se budou rozšiřovat, vzkazuje Mastercard

Platební karty rostou na oblibě. Terminály se budou rozšiřovat, vzkazuje Mastercard
  • Platby kartou jsou stále oblíbenější, bezkontaktně platí většina z nás
  • Většina dotázaných by si představovala rozšíření bezkontaktních terminálů
  • Například u lékaře, na úřadech či v taxi
  • Mastercard chce v rámci partnerství do dalších dvou let místa znatelně rozšířit

Lidé by s platebními kartami rádi platili ještě více než nyní. V blízké době se s terminálem budeme více setkávat i ve veřejném sektoru, u malých obchodníků, při platbě za účty nebo dobírku. Společnost Mastercard připravila ve spolupráci s partnery několik novinek, které významně rozšiřují akceptaci karet. Platební karta je dnes samozřejmostí. Debetní nebo kreditní kartu vlastní devět z deseti spotřebitelů. Drtivá většina karet je navíc bezkontaktních, což umožňuje rychle, jednoduše a bezpečně hradit služby a zboží. Jenže jak ukázal průzkum Masterindex, v praxi to jde jen s kartou někdy stěží.

Podle Masterindexu spotřebitelé v průměru dvakrát z deseti případů narazí na situaci, kdy chtějí kartou platit, ale obchodník to neumožňuje. Hned 60 % zákazníků pak říká, že nemožnost použití karty je dokonce důvodem k neuskutečnění nákupu. Více než polovině nakupujících také vadí, pokud obchodník stanoví limitní částku, od které je možné kartu používat – 61 % osob by totiž ochotně platilo kartou i malé nákupy pod 50 Kč, tedy třeba za zmrzlinu nebo noviny.

Mastercard

„Nároky a očekávání spotřebitelů neustále rostou. Obchodníci by si také měli uvědomit, že lidé v případě placení kartami utrácejí více, a to zhruba o pětinu. Navíc takřka dvě třetiny osob přiznávají, že platí kartou častěji, pokud dostávají za tyto platby nějakou odměnu, například slevu nebo vouchery,“ uvedl generální ředitel Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

Moderní platební terminály s připojením na mobil jsou nyní dostupné i pro malé a střední podnikatele. Díky zavádění EET s připojením k internetu je přitom pořízení terminálu maličkost. Vhodnou možností pro bezhotovostní placení je rozvoj měst v konceptu Smart Cities, na kterém se Mastercard dlouhodobě podílí. Například četnost placení kartou ve veřejné dopravě se za poslední tři roky zvýšila o polovinu a celkem je v autobusech rozmístěno již 3 500 terminálů. Na novou platební aplikaci v mobilu se mohou těšit například v Plzni, která zůstává předním inovátorem v dopravě.

Mastercard

Lidé mají zájem i o bezhotovostní placení za služby mobilních operátorů nebo poskytovatelů internetu. Proto Mastercard jedná s českými poskytovateli mobilního připojení o rozšíření spolupráce. Od loňského roku je možné díky partnerství se společností O2 zaplatit za internetovou televizi O2TV jak platební kartou, tak mobilní peněženkou Masterpass a o dalším rozšíření placení kartou se jedná.

Novinky se týkají i dalších oblastí. Mastercard spolu s předním obchodním řetězcem působícím v ČR ještě na podzim připravuje spuštění nové unikátní stravenkové karty. V příštím roce se zase budou moci fanoušci těšit na hudební festival, na kterém se nebude používat hotovost, ale vše se bude hradit elektronicky.

Placení kartami vítají i kurýrní společnosti. Proto se připravuje další kampaň se společností PPL. Loňské projekty s firmami DPD CZ a PPL, jejichž cílem bylo zvýšení povědomí o vybavenosti kurýrů platebním terminálem, přinesly nejen pohodlí majitelům karet, ale také nárůst počtu plateb kartou za dobírku o více než 180 % a kladné hodnocení kurýrních společností, které tímto dosahují snížení nákladů spojených s hotovostí.

Mastercard

Ledy se hýbou i ve veřejné sféře. Novela zákona o daňovém pořádku od 1. července 2017 otevřela prostor pro státní správu výrazně rozšířit akceptaci platebních karet. Tender na terminály vyhlásila Celní správa a připravuje ho také Katastrální úřad a Finanční správa.

Tábor příznivců hotovosti je v současné době v Česku rozdělen přesně na polovinu. Zánik tradičních bankovek a mincí by nevadil 46 % dotazovaných, stejně velká skupina ale je proti. Zbylých 8 % osob názor nemá. Nicméně bez hotovosti se stále neobejdeme, proto byla součástí průzkumu i otázka, s jakou sumou se lidé cítí bezpečně? V průměru jde o 1 613 korun, u mužů to jsouce téměř 2 tisíce, zatímco ženám postačí pouze 1 270 korun.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze