Co je to NFC a co umí?

Mohli bychom vám tady teď popisovat technologii do nejmenších podrobností a stejně by z toho nebylo jasné, o co u NFC (zkratka pro Near Field Communication) vlastně jde. Pojďme si radši ukázat, co NFC dokáže. Konkrétně:

  • NFC dostane celou vaší peněženku do telefonu, který bude ještě chytřejší. Platební karty, věrnostní karty, řidičský i občanský průkaz, jízdenky pro MHD nebo třeba průkazku do práce nebo do školy. Oproti dosavadním kartám v peněžence bude mít řešení skrze NFC řadu výhod. Třeba když vám platební karta vyexpiruje, nebudete muset do banky chodit pro novou, jednoduše si ji stáhnete přes internet.
  • NFC nahradí všechny klíče, ať už ty fyzické, tak i ty virtuální. Od auta, od domu, od garáže, ale třeba i pro přihlášení k počítači. A teď situace ze života: potřebujete někomu něco nechat v autě. Bez klíčů se do něj ale nedostane, a když mu klíče půjčíte, může si odvézt rovnou celé auto. Díky NFC ale pošlete klíč jen s omezenou platností, který dovolí nanejvýš na pět minut otevřít kufr, ale nedovolí nastartovat. A pak z telefonu nenávratně zmizí. Praktické, co říkáte?
  • NFC spojí fyzický a virtuální svět. Přijdete do restaurace a chcete se “checknout” na Foursquare? Stačí jeden dotyk. Položíte si telefon večer na noční stolek a automaticky se ztlumí zvuk a nastaví budík. Nebo si v obchodě bez námahy zjistíte kompletní parametry zboží ťuknutím na jeho cenovku.
  • NFC usnadní komunikaci. Mezi telefony, mezi telefony a počítači nebo tablety, mezi telefony a příslušenstvím. Stačí dotyk a už máte fotku, kterou jste právě měli na displeji, promítnutou na zdi projektorem. A co třeba připojení bezdrátového headsetu jen tím, že ho prostě přiblížíte k telefonu?

O tom, ale i o spoustě dalších věcí NFC je. Hudba budoucnosti? Ano i ne. Spoustu z věcí, které NFC nabízí, můžete používat už dnes. A budeme se ještě divit, kde NFC za pár měsíců bude všude schované.